HİDROGEN DOLDURMA STANSİYASI
Bu layihə İtaliya Milli Araşdırma Şurasının sifarişi ilə məktəb avtobusları parkı üçün ilk hidrogen doldurma stansiyasını yaratmaq və müvafiq ərazidə istismar edilən nəqliyyat vasitələrinin CO₂ emissiyalarını və digər istixana qazlarını tamamilə aradan qaldırmaq məqsədilə hazırlanmışdır.
Bu layihənin həyata keçirilməsi üçün hidrogenin özünüistehsalını təmin edən və izafi enerjini şəbəkəyə qaytarmaq imkanına malik günəş panelləri quraşdırılmışdır.
Müştərinin texniki tələbləri:
• Giriş təzyiqi: 6-9 bar
• Çıxış təzyiqi: 360 bar
• Maksimum məhsuldarlığı (9 barda): 9 Sm³/saat (0,8 kq/saat)
SAFE-in təqdim etdiyi həllin üstünlükləri və xüsusiyyətləri:
Biz aşağıdakıları əhatə edən kompressor həlli təqdim etmişik:
• Elektroliz qurğusu
• Seçilmiş kompressor qurğusu – TDE/H seriyası
• Anbar qurğusu
• Məktəb avtobuslarının yanacaqla doldurulması üçün dolum dispenseri
Bu, 12 metrlik dəmir-beton modulun daxilində yerləşdirilmiş, bütün sistemin (hidrogenin istehsalından tutmuş saxlanmasına və elektrik təchizatı və idarəetmə panelinə qədər) bir araya gətirildiyi kompakt həldir.
Hidrogenin istehsalı, sıxılması, saxlanması və paylanmasını təmin edən çevik və səmərəli həll. 5,5 kVt gücündə elektrik mühərrikinə qoşulmuş TDH85 hidro-mexaniki sıxılma qurğusu səmərəlilik və çeviklik baxımından öz sinfində ən yüksək göstəricilərə malikdir. O, geniş təzyiq diapazonunda (4-dən 450 bar-a qədər) işləyə bilir, az sayda iş dövrü və son dərəcədə aşağı enerji sərfiyyatı sayəsində isə istismar müddəti ərzində ümumi enerji istehlakı minimal səviyyədə olur.
“Yaşıl” həll: Atmosfer təzyiqində quraşdırılmış araqat və qaz və yağ hissələri üçün iki dəst kipkəc qazın tamamilə təmiz və çirklənmədən uzaq saxlanmasını təmin edir.

По заказу CNR (Национальный исследовательский совет Италии) был разработан проект первой водородной заправочной станции для школьного автобусного парка, что позволит ликвидировать выбросы CO2 и парниковых газов в регионе.
Это стало возможным благодаря наличию солнечных панелей, которые улавливают солнечную энергию, необходимую для самостоятельного производства водорода, и передают возможный излишек в сеть.
• Давление на входе: 6-9 бар
• Давление на выходе: 360 бар
• Максимальная производительность (при давлении 9 бар): 9 ст. куб. м/ч, то есть 0,8 кг/ч
Мы предложили комплексное решение для компримирования:
• Электролизатор
• Выбранная компрессорная установка, серия TDE/H
• Складская установка
• Колонка для снабжения парка школьных автобусов
Компактное решение, размещенное в едином 12-метровом блоке из армированного бетона, внутри которого установлена вся система — от генерации до хранения, включая электрический щит управления и панель команд.
Гибкое и эффективное решение, способное генерировать, сжимать, хранить и распределять водород. Гидромеханическая компрессорная установка TDH85, оснащенная электродвигателем мощностью 5,5 кВт, является лучшей в своем классе по эффективности и гибкости: широкий диапазон давлений (от 4 до 450 бар), в котором она работает, малое количество циклов и очень низкое энергопотребление обеспечивают низкое общее эксплуатационное потребление в течение всего жизненного цикла решения.